carat_bu10064000
CARAT BU10064000 Pro-cut tile cutting board 64cm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • Professional tile cutting board for single and double fired ceramic tiles and faience up to a maximum of 15mm.
  • Cutting wheel with bearings of 22mm.
  • Cutting carriage no longer requires adjustment
  • Aluminium cutting bar with magnet for faster work and additional cutting bar for larger tiles.
  • Spring-loaded platforms guarantee a perfect cutting surface even on large, hard tiles.
  • Folding support on both sides.
Key features according to our expert
  • Cutting length: 640 mm
  • Cutting length (diagonal): 450 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 5420022770401
  • Supplier number: CARAT BU10064000
Cutting length
640 mm
Cutting length (diagonal)
450 mm